jaka muzyka w filmie ślubnym

Jaka muzyka w filmie ślubnym ? 3 główne powody, dla których wybieram muzykę instrumentalną

Film ślubny bez skojarzeń

Jaka muzyka w filmie ślubnym

Czym jest muzyka instrumentalna? Wierzę, że znasz to pojęcie ale spieszę z wyjaśnieniem jeśli akurat trafiłem na osobę, która nie jest tego pewna. Muzyka instrumentalna to taka, która nie zawiera partii wokalnej (śpiewanej). Do szerszego zapoznania się z tym pojęciem odsyłam Cie do wikipedii. I teraz mała uwaga na początek. Nie jest tak, że zawsze trzymam się zasady wybierania takich właśnie utworów do filmów ślubnych. Czasem robię wyjątki ale mimo tego w zdecydowanej większości przypadków unikam takich utworów.

Pierwszym powodem, dla którego to robię jest większa neutralność utworu instrumentalnego. Głównie mam na myśli tutaj tekst danej piosenki. Utwory pozbawione tego elementu dają mi większe pole to budowania historii. Nie tworzą skojarzeń, które tekst piosenki może w Tobie budzić i lepiej dopasowują się do danej sceny. Ale jak już wspomniałem wcześniej czasem tą zasadę łamię. Utwór i jego tekst mocno musi być jednak powiązany z tematem filmu ślubnego.

OFERTA – FILM ŚLUBNY
jaka muzyka w filmie slubnym

Teledysk ślubny – Historia Jagody i Roberta

Opowiem Ci teraz śmieszną historię. Robiłem kiedyś teledysk ślubny dla niezwykłej pary artystów Jagody i Roberta. Pamiętam jak pełen entuzjazmu znalazłem piękny utwór z barwą wokalną w stylu Prince’a. Gdy już film ślubny był gotowy a potem skończyłem teledysk z tym utworem postanowiłem jeszcze coś sprawdzić. Na wszelki wypadek zgłębiłem się mocniej w treść by sprawdzić o czym facet tak naprawdę śpiewa.

Nie wiem czy już się domyślasz ale tekst był kompletnie nie trafiony. Cała moja praca poszła na marne. Napisałem nawet w tej sprawie do mojego guru od filmów ślubnych by upewnić się czy przypadkiem nie przesadzam. Może wpadam w perfekcjonizm a utwór sam mimo tekstu się obroni. Mój mentor potwierdził jednak moje obawy i teledysk musiałem zmontować niemal na nowo. Ale wiesz co, młoda para dała mi zgodę na jego publikację. Możesz zobaczyć dwie jego wersje tj. alternatywną poniżej. Natomiast u samego dołu bloga tą ostateczną.

Drugi powód: De Gustibus

Kolejny argument jaki stoi za tym, by w moich filmach ślubnych były utwory instrumentalne dotyczy samej barwy głosu wokalisty. Z zawodu i z zamiłowania jestem również muzykiem. Kiedyś grałem w zespołach i najczęściej ocenianą osobą w grupie była a jakże by inaczej, osoba wokalisty. Często mierzyłem się z takimi sytuacjami, gdy ktoś przychodził po moim koncercie i pierwsze na co zwracał uwagę to na barwę i sposób śpiewania. Nawet jeśli ocena była krytyczna to ja z reguły się tym nie przejmowałem bo czy ktoś nam się podoba czy nie jest tylko kwestią gustu. Na tym przykładzie jednak widać mocno, że barwa i sposób śpiewania jest przez nas oceniane pierwej. 

To powoduje że dobranie utworu instrumentalnego jest dla mnie bezpieczniejsze. Gusta ludzi na barwę wokalną są według mnie wybredniejsze niż na utwór instrumentalny. Jasne, że utwory instrumentalne też mogą Ci się nie podobać ale ogólnie lepiej buduję się narracje filmu za pomocą utworu instrumentalnego. Jeśli podobają Ci się moje filmy to wiesz o czym piszę. Pytanie teraz czemu tak się dzieje?

Film i foto w jednym? Nie moja bajka. Poznaj 3 powody, dla których unikam łączenia usług foto+wideo

jaka muzyka w filmie ślubnym

Muzyka filmowa

To co napiszę jest tylko moją teorią. Uważam bowiem, że to iż muzyka instrumentalna pasuję lepiej do filmu ślubnego to fakt, że większość hitów kinowych, które oglądamy jest opatrzona taką nutą. Właśnie poznałeś trzeci powód. Mamy silne skojarzenia z tym co już kiedyś słyszeliśmy i nie ma w tym nic złego uważam. Ja też się tego się trzymam. Żałuje tylko że sam nie mogę komponować muzyki do filmów bo proces ten byłby bardziej naturalny. Zajęło by mi to jednak zbyt dużo czasu a osobiście nie lubię jak pary młode czekają zbyt długo na moje filmy. Jeśli jednak bede miał kiedyś taką możliwość by zatrudniać kompozytora do moich filmów ślubnych ? to wierz mi ale byłoby to spełnienie moich marzeń. 

Proces podporządkowania filmu do gotowego utworu nie jest prosty. Wierz mi ale same dobieranie utworu do fragmentu filmu ślubnego lub teledysku potrafi u mnie trwać nawet parę godzin. Jest to żmudne ale opłacalne bo efekt jest potem satysfakcjonujący. Czasem jednak mam tak, że następnego dnia montażu zmieniam utwór bo wczorajszy mi nie pasuje.

Zobacz ostateczną wersje filmu ślubnego Jagody i Roberta z muzyką instrumentalną.

Zatem jak widzisz dobór utworu do filmu ślubnego to nie łatwa sprawa. Tym bardziej dla mnie jako osoby mocno kiedyś związanej z tym zawodem. Tylko, że fakt moich muzycznych konotacji i wiedzy na ten temat bardzo pomaga mi w montażu. Jestem Bogu wdzięczny za ten dar bo inaczej nie wyobrażam sobie bym mógł to robić w taki sposób w jaki to robię teraz.

OFERTA – FILM ŚLUBNY
Karol Niezgoda
Karol Niezgoda
Artykuły: 49