Umowa z kamerzystą na wesele

Umowa z kamerzystą na wesele – Wracaj po latach do filmu, a nie do formalnych zaniedbań

Umowa z kamerzystą na wesele

Nie wiem jak jest u Ciebie ale czasem mam wrażenie, że podpisywanie umów dla niektórych ludzi stanowi jakiś rodzaj mniejszego zła. Inni z kolei czują niechęć do przedłużających się formalności. Masz też takie wrażenie, że wielu ludzi jakby tylko mogło to chętnie ominęło by ten temat ? Skoro jednak czytasz ten tekst to zakładam, że u Ciebie jest inaczej i umowa z kamerzystą na wesele to coś ważnego.

Coś czego nie chcesz zaniedbać podejmując współpracę z kamerzystą ślubnym. I bardzo dobrze. Przecież mówimy tutaj o umowie upamiętnienia najważniejszego dnia w Twoim życiu prawda?

Jeśli natomiast szukasz początkującego kamerzysty, i nie zależy Ci w ogóle na umowie to sporo ryzykujesz. Ryzykujesz utratę spokoju, którego teraz podczas organizacji ślubu właśnie najbardziej potrzebujesz. Bo dobra umowa również dotyczy tego, co dzieje się przed Twoim ślubem.

Niedoświadczeni filmowcy sami często nie znają pewnych niuansów, które mogą doprowadzić do niedomówień. Te z kolei mogą rozminąć się z Twoimi oczekiwaniami. Pewne rzeczy mogą wyjść na wierzch dopiero po ślubie, a inne jeszcze przed lub w jego trakcie. Czy możesz pozwolić sobie na taki dyskomfort biorąc pod uwagę, że i tak już masz sporo rzeczy na głowie? Pomyśl o tym.

W linku poniżej pisze więcej na temat ryzyka związanego z podejmowaniem współpracy z początkującymi. Poza tym młodzi filmowcy nawet, jeśli jakąś umowę posiadają, to jest ona często niedopracowana i nie skonsultowana z dobrym prawnikiem. Spytaj zatem wpierw o doświadczenie kamerzysty i jego staż na rynku.

Tani i początkujący kamerzysta na wesele? Można ale czy warto? Sprawdź tutaj jakie podejmujesz ryzyko

Umowa z kamerzystą na wesele

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę z kamerzystą ślubnym

Ogólne warunki umowy na film ślubny

Umowa musi być przede wszystkim prosta i zarazem przejrzysta w zapisach. Filmowiec powinien posiadać dokument zawierający rubrykę z danymi Twoimi oraz partnera. Nie mówię już o takich elementach jak miejsce Waszego ślubu i wesela czy też kwota za wykonanie usługi bo to podstawa.

Bardzo ważne jest wyszczególnienie w umowie tego co i kiedy kamerzysta będzie rejestrował. Przynajmniej ogólny zapis w rodzaju: “przygotowania, przysięga, uroczystość weselna”.

Sprawdź także czy wykonawca będzie osobiście rejestrować Twoje wydarzenie. Może sie okazać, że na rozmowie wstępnej był Pan Marek a na ślub przyjedzie Pan Piotrek. Wcale nie musi być tak, że Pan Piotrek będzie filmował gorzej niż Pan Marek. Chodzi jednak o to, że dla wielu par ma znaczenie jaka osoba pojawi się w dniu ślubu.

Ja w 95 % pracuje osobiście jako operator i montażysta. Te 5 % to absolutnie wyjątkowe sytuacje niezależne ode mnie. Tyle, że moje pary są o tym powiadomione odpowiednio wcześnie.

Umowa z kamerzystą na wesele

Szczerze powiedziawszy nie chciałbym Cię dezorientować czymś takim. W dniu ślubu będziesz mieć dość swoich trosk, by obciążać Cię jeszcze dodatkowo takim zmartwieniem.

W umowie powinien być również zawarty opis pakietu lub jego nazwa. Np “pakiet podstawowy wraz z teledyskiem”. Nieco szerzej wspomnę o tym jeszcze raz w późniejszym fragmencie tego artykułu.

Umowa musi zawierać to co otrzymasz w pakiecie ślubnym

Zwróć uwagę czy w zawartości umowy jest informacja o tym, w jakiej formie otrzymasz gotowy film. Jeżeli chcesz zamówić tylko reportaż, musi być wyraźny zapis o filmie ślubnym wraz z jego czasem trwania.

Być może planujesz zakup dodatkowego skrótu z Twojej uroczystości. Wtedy koniecznym jest by zapisać w umowie, że pakiet zawiera również teledysk. Tutaj podobnie jak wcześniej, jego długość powinna być wyszczególniona w minutach np. 3-5 minut.

Warto również spytać kamerzysty, na jakim nośniku danych otrzymasz gotowy film. Czy będzie to płyta DVD (to dziś już raczej rzadkość), pendrive a może chmura na internecie. Jeśli to ostatnie to warto zaznaczyć jaka. Mam na myśli tutaj dyski chmury typu We Transfer, One Drive, Dropbox lub Google Drive.

Umowa z kamerzystą na wesele

Pozwolę sobie na szerszą dygresję w temacie nośników filmu. Mocno zachęcam Cie to wybrania chmury jako sposobu odbioru dzieła z dwóch powodów. Pierwszy to fakt, że nośniki typu pendrive są dość awaryjne.

Płyta DVD z kolei jest trwalsza, ale odchodzi do lamusa. Poza tym jeśli zamówisz reportaż w 4K o długości powyżej 30 minut, nośnik DVD nie będzie w stanie pomieścić zawartości pliku. Rozmiar filmu w takiej rozdzielczości jest naprawdę ogromny.

Drugi aspekt przemawiający za chmurą to fakt, że film przesłany w ten sposób nie wymaga wysyłki pocztą czy też odbioru osobistego. Jeśli kamerzysta będzie z daleka, nie musisz nigdzie po gotowy projekt jechać. Filmowiec może Ci go po prostu przesłać na email w formie linku. Dzięki temu pobierzesz go ze swojego mieszkania, bezpośrednio na swój komputer lub laptop.

Ile powinien trwać film ślubny ? W tym artykule odpowiem na to trudne pytanie

Umowa z kamerzystą na wesele

Przykładowo moi klienci prócz pliku do pobrania, otrzymują także film ślubny na platformie Vimeo. To świetne rozwiązanie, dzięki któremu Twoi gości, którzy nie bedą mogli zobaczyć reportażu z Tobą w domu, będą mogli obejrzeć go u siebie. Bez względu na odległość. Platforma ta daje po prostu niesamowitą możliwość zobaczenia reportażu z każdego miejsca na ziemi.

A co powiesz na scenariusz, w którym jedziesz ze swoją przyszłą żoną lub mężem na miesiąc miodowy. Pewnego upalnego dnia, gdzieś daleko Twój kamerzysta wysyła Wam link z filmem do obejrzenia. Bez konieczności ładowania oglądacie swój film ślubny natychmiast po wpisaniu hasła. Fajne co? Dla par, z którymi pracowałem było to świetne rozwiazanie. Dobrze ale wracam do tematu umowy.

OFERTA – FILM ŚLUBNY

Prawa autorskie

Niektóre firmy (szczególnie te nie mające zarejestrowanej działalności gospodarczej) często nie posiadają również licencji na legalne wykorzystanie utworów. Zgodzisz się chyba, że podkład muzyczny w filmie to przecież bardzo ważna rzecz prawda?

Musisz i w tym miejscu zwrócić uwagę czy wykonawca ma taki zapis o posiadaniu licencji. Jej brak wiążę się z ryzykiem, że Twój teledysk zostanie zablokowany, gdy opublikujesz film np. na portalu społecznościowym.

Byż może w tym miejscu rodzi się w Tobie bunt, ponieważ Twoi znajomi mają taki film bez licencji i wszystko jest ok. Wiesz, dziś jest ok ale prawo zmienia się niemal codziennie. Czy chcesz potem borykać się z sankcjami czy w najlepszym wypadku zablokowaniem Twoje pamiątki? Miej to po prostu z głowy i sprawdź taki zapis. Naprawdę warto.

Cechy dobrego filmu ślubnego okiem moich klientów. Wywiad z moją parą młodą

Bo widzisz ja wychodzę z założenia, że gdy już Twój ślub się skończy, Twoje życie wróci na stare tory to masz prawo cieszyć się po prostu swoją pamiątką. Bez oglądania się za siebie. Bez wracania do kwestii związanych z organizacją ślubu.

Małe niedociągnięcia tego typu zapisów w umowie mogą spowodować, że po 5 latach czasem może nawet najmniejsze zaniedbanie odbije się rykoszetem. Czy chcesz wracać po takim czasie do jakiejś batalii z filmowcem? Zapewniam Cię, że życie rodzinne jest na tyle wymagające, że lepiej skupić się na nim, a nie na niedociągnięciach formalnych sprzed dnia Twojego ślubu.

Karol Niezgoda
Karol Niezgoda
Artykuły: 45