Ile powinien trwać film ślubny

Ile powinien trwać film ślubny?

Ile powinien trwać film ślubny? Myślisz nad tym, słuchasz porad innych i zapewne masz coraz większy mętlik w głowie. Każdy mówi coś innego. Twoje pokolenie uważa, że powinien być dynamiczny i jak najkrótszy. Twoi rodzice i dziadkowie prawdopodobnie uważają, że musi być najdłuższy jak to tylko możliwe. Czujesz presje z jednej i drugiej strony. Chcielibyście z partnerem by podobał się wszystkim. Hmm…mogę sobie tylko wyobrazić, że nie ułatwia Ci to podjęcia dobrej decyzji.

Być może uda mi się Tobie tutaj jakoś pomóc. Zadam zatem Ci pewne pytanie. Czy myślałaś/myślałeś nad tym z kim będziesz oglądać swój film ślubny w dalszej przyszłości? Czy te osoby, które teraz podpowiadają Ci ile powinien trwać film ślubny będą z Tobą za 10, 20 czy nawet 30 lat po Twoim ślubie? Bo wiesz Twoja paczka przyjaciół z czasem prawdopodobnie rozejdzie sie po świecie. Twoi rodzice czy dziadkowie zobaczą film może raz lub dwa a potem…

OFERTA – FILM ŚLUBNY

Nastaw się wpierw na jedną ważną rzecz. Wszystkim nie dogodzisz.

A co mówią na ten temat profesjonaliści ? W sztuce filmowej jest taka zasada, że dobry film w ogóle to taki, który nie nudzi oka. Film który przede wszystkim opowiada historię w sposób treściwy i nie nudzący.

Ile powinien trwać film ślubny

Filmy ślubne dawniej i dziś?

W latach 90 tych i jeszcze długo na przełomie wieków XX i XXI przeważała długość zależna od firm. Filmowanie odbywało się za pomocą kamer nagrywających na taśmy. Jedni usługodawcy bez wysiłku oddawali całe (ówczesne kasety wideo) z reportażem sięgającym nawet 5 godzin. Inni kamerzyści z kolei posiadali już profesjonalne studia montażowe. Materiał z wesela był już montowany z wyciętych fragmentów ale i tam długość filmu ślubnego przekraczała ludzką cierpliwość 🙂 Filmy wciąż były nudne…

Od 2008 roku kiedy to weszła era nagrywania filmów aparatami lustrzankowymi pojawiła się lepsza dynamika filmów weselnych. Prócz tego, że nagrywanie cyfrowe dawało lepsze możliwości obróbki niż taśma wideo to było coś jeszcze. Obraz z takich aparatów robił wrażenie bardziej profesjonalne. Takie jak widz zna chociażby z hollywoodzkich filmów. Wszystko za sprawą wymiennych obiektywów, które dawały szerokie pole do bardziej twórczego działania.

Dron w filmie ślubnym? Fajna opcja ale czy na pewno zawsze?

Nie chcę Cie jednak zanudzać aspektami technicznymi. Wróćmy zatem do historii. W ostatniej dekadzie zmieniło się naprawdę sporo. Długości filmów znacznie sie skróciły. Nie badałem tego osobiście i nie jestem w stanie Ci teraz powiedzieć czy takie 120 minutowe tasiemce należą zdarzają się jeszcze często. Ale zostawmy to. Ważne jest to co Ty wraz z narzeczonym/narzeczoną chcielibyście przez taki film zyskać.

Odpowiedzcie sobie na pytanie co jest dla Was ważne?

ile powinien trwać film ślubny?

Ja jako kamerzysta podchodzę do tego w ten sposób. Staram się tak realizować filmy ślubne by moje pary wracały do nich po wielu latach. To jest moje motto. By nie skończyło się jedynie na obejrzeniu filmu ślubnego zaraz po ślubie. Co więcej, z rozmów z moimi klientami zauważyłem, że zadowolone z tych filmów są również ich rodziny i przyjaciele.

Jeśli chcesz wiedzieć jak mi się to udaje to chętnie opowiem Ci o tym na niezobowiązującej rozmowie przez telefon. Chętnie też posłucham co myślisz o takiej perspektywie? Jak Ci się ona podoba? W formularzu poniżej możesz się ze mną skontaktować.

Czy długość filmu ślubnego wpływa na jego cenę?

Im dłuższy film tym droższy? Hmm,,, to zależy 🙂 Film do 10 minut w jednej firmie może być droższy niż w innej, która taniej wykona film 45 minutowy. Na cenę ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest doświadczenie kamerzysty, ilośc operatorów w dniu ślubu czy też kwestie lokalizacji samego ślubu i wesela. Z mojego doświadczenia zauważyłem, że filmy od 20 do 45 minut wykonuje się względnie w podobnym czasie.

Zwróć uwagę, że surowy materiał, który posiadam z przygotowań, ślubu i wesela ma taką samą wielkość bez względu na czas trwania gotowego filmu. Obojętnie czy robię film 20 czy 45 minutowy zazwyczaj wymaga to ode mnie przestudiowania 5 a czasem nawet 6 godzin materiału. Selekcja zdjęć filmowych to spory ogrom pracy.

W moim przypadku cena za różne długości nie zmienia się znacząco. Tyle, że mnie zależy na czymś innym niż sama długość. Chciałbym byś otrzymał coś do czego będziesz wracał.

Cechy dobrego filmu ślubnego okiem moich klientów. Wywiad z moją parą młodą

nowoczesny film ślubny

Na jak długi film ślubny się zdecydować?

Nie myśl o długości filmu ślubnego. Skup się raczej na czymś co spowoduje, że będziesz chciał obejrzeć ten film po latach. Pomyśl teraz co by to mogło być? Albo czego byś w takim filmie nie chciał? No dobrze 🙂 Coś czuje, że ta długość nie daje Ci spokoju.

Z mojego doświadczenia widzę, że optymalny czas trwania filmu ślubnego mieści się w granicach 30-40 minut. To czas, który nie nuży a co więcej powoduje, że film oglądany jest wielokrotnie. Widzę to na bazie moich statystyk oglądalności. (Pary z którymi pracowałem swoje filmy mogą oglądać także w chmurze. Zapewniam im taką możliwość by bez konieczności transportowania filmu mogli swoją pamiątkę obejrzeć w każdym momencie. Do tego w każdym miejscu na ziemi np. na miesiącu miodowym lub na rocznicę ślubu albo jakimś urlopie pod palmami).

Jeżeli zależy Ci jednak bardzo mocno na filmie godzinnym zachęcam do opcji wybrania pakietu z drugim operatorem. Jest to rozwiązanie bardzo dobre bo kamery rejestrują to samo ujęcie z dwóch perspektyw. Innym atutem jest to, że czasem są wydarzenia w dniu ślubu w dwóch różnych miejscach ale w tym samym czasie. Dwóch operatorów może wtedy rejestrować oddzielnie taki ważny moment. 60 minutowy reportaż staje się dzięki temu naprawdę ciekawy. Oczywiście tutaj różnica cenowa jest nieunikniona ale może to nie ma dla Ciebie znaczenia.

OFERTA – FILM ŚLUBNY

Karol Niezgoda
Karol Niezgoda
Artykuły: 49